Aktualności Klub Taekwondo Kapap Grupa dziecięca Galeria Kontakt Linki
Kapap

Za czasów imperium osmańskiego, kiedy Palestyna była częścią Syrii, żydowscy osadnicy byli nieustannie terroryzowani I zastraszani przez arabskie gangi. Znajdując się w tej sytuacji, zaczęli między sobą uczyć się samoobrony, co doprowadziło do powstania prostego "systemu samoobrony", opartego na intuicji i odruchach. Uczyli się także różnych metod walki od walczących z Osmanami żołnierzy brytyjskich.

kapap_historia1.jpg
KAPAP Israel Wyszkolenie żołnierzy brytyjskich obejmowało boks, judo, zapasy oraz inne sztuki i systemy walki, których Brytyjczycy nauczyli się podczas trwania Imperium Brytyjskiego.
Trenujący wnieśli ze swojej strony techniki walki długim kijem (laską i laską pasterską), nożem i bagnetem.
Powstały system nazwali KAPAP(w Hebrew jest to akronim Krav Panim el Panim, czyli walka twarzą w twarz).

kapap_historia2.jpg
Wraz z ustanowieniem Państwa Izrael (State of Israel) w 1948 roku, Kapap stał się systemem walki nauczanym m.in. w Israel Defense Forces oraz Israel Police, a także pozostałych ówczesnych siłach zbrojnych.


Przez lata rozwijał się równolegle z Krav Maga. Były to wspólne nazwy na jeden sposób walki. Dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się różnice technik.
Ten unikalny styl wciąż ewoluował, uwzględniając elementy współczesnych, klasycznych a także antycznych sztuk i stylów walki, także z wykorzystaniem broni długiej i krótkiej.

W ten sposób Kapap stał się kwintesencją prostoty i efektywności różnych stylów walki.


kapap_1.jpg

kapap_2.jpg