Aktualności Klub Taekwondo Kapap Grupa dziecięca Galeria Kontakt Linki
Kapap
Kapap - (w hebrajskim: קפא"פ, קפ"פ) - Krav Panim el Panim, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy walkę twarzą w twarz.kapaplogo.png

Kapap jest systemem walki powstałym z połączenia wybranych elementów stylów I sztuk walki takich, jak: boks, judo, jujitsu, walka z nożem, bronią długą i krótką. Największy nacisk kładzie się na walkę gołymi rękoma przeciwko napastnikowi posługującemu się dowolnym rodzajem broni oraz walkę z użyciem broni. Kapap jest nie tyle systemem, w którym uczy się technik pozwalających na obronę przed każdym przeciwnikiem oraz przygotowującym na zaistnienie praktycznie każdej sytuacji Kapap jest systemem szkolenia w skład, którego wchodzą elementy walki wręcz oraz posługiwania się m.in bronią palną i pałką.


Kapap nie jest sportem, nie istnieje tu pojęcie rywalizacji sportowej. Nie jest to także sztuka walki. Kapap to system walki, to system szkolenia.


Wojownik Kapap jest szybką, precyzyjną I zarazem śmiercionośną maszyną do walki. Kapap jest dostosowany do potrzeb, nastolatków, dorosłych a także dla policji, wojska, agencji ochrony i innych służb mundurowych. Każda z tych grup musi uczyć się i doskonalić specyficzne, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb techniki.


Osoby trenującej Kapap nie można nazwać sportowcem. To wojownik (człowiek wojny) - dosłownie. To człowiek przygotowany na każdą sytuację, obronę przed atakiem każdą bronią. To człowiek, który wie, jak obronić siebie i ludzi znajdujących się w jego otoczeniu. Jeśli wystąpi taka potrzeba, jest to człowiek, który będzie umiał posłużyć się każdym rodzajem broni (także palnej) i zrobi to prezentując doskonałą technikę.


Dopiero od 1999 roku zaczęto nauczać cywilów Kapapu, zarówno w Izraelu jak i poza jego granicami. Stało się to wiele lat po tym jak inne style, np. Krav maga, karate czy judo zyskały popularność. Kapap w przeciwieństwie do nich jest systemem otwartym tzn. podlega ciągłym ale powolnym zmianom pod wpływem nowych doświadczeń.

Kapap, jako że powstał w atmosferze wojny i przestępczości ulicznej, charakteryzuje się technikami będącymi odpowiedzią na realne zagrożenia. Instruktorzy Kapap w Izraelu szkolą teraz oddziały Israel Defense Forces takie, jak Yamam oraz Shabak oraz oddziały specjalne.


Wojownik Kapap jest świadomy tego, że nigdy nie otrzyma medalu za swoje umiejętności. Jedyną i zarazem najważniejszą nagrodą jest obronione życie i zdrowie.


"Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone,
masz prawo do jego obrony, bez względu na środki"